Je svatba v květnu stále tabu?Svatba v květnu je pro mnoho lidí zakázaný pojem. Většina z nich ve skutečnosti ani netuší, proč tomu tak je. Žijeme v zažitém přesvědčení, že v květnu se svatby zkrátka nekonají a tečka. Co za tím je a skutečně se to v dnešní době stále dodržuje?

Může za to pověra

Stará pověra, které se dříve zarytě věřilo a i dnes se najdou tací, kteří by se s tímto výrokem dokázali ztotožnit, praví "svatba v máji, do roka máry". Pověra vznikla v dávných dobách, kdy měla své opodstatnění. Nevěsta mající svatbu v květnu totiž čelila hned dvěma rizikům.

Počítalo se s tím, že krátce po svatbě žena otěhotní. V létě by nemohla pracovat na polích, protože zde bylo riziko potratu a právě potrat by mohl na životě ohrozit i samotnou ženu.

Druhým rizikem byl předpoklad, že pokud by byla svatba v květnu a žena by ještě v květnu počala, termín porodu by měla v únoru. Dříve byly zimy kruté a lidem často docházely zásoby jídla. Nedostatek potravy, málo vitamínů a slunečního světla - neštěstí by na sebe jistě nenechalo dlouho čekat.

Dneska už je jiná doba

Tuhle větu s oblibou neříká jen vaše babička, když vás chce poškádlit. Je pravda, že dneska už je opravdu jiná doma, nežijeme v 18. století, kdy se věřilo na pověry a svatba v květnu tak dneska není tabu, jako bývala před mnoha lety.

Toužíte-li tedy vdát se v pátém měsíci v roce, určitě se nebojte nějakých povídaček. Ženy dneska nepracují na poli, rozhodně ne v takové míře a nedostatek potravy jim určitě také nehrozí.

Poznejte výhody svatby v květnu

Svatba v květnu vám naopak může přinést určité výhody. Jednak je mnohem více volných termínů a také svatebních míst, protože v květnu navzdory tomu, že na povídačky už se dneska nedbá, tolik svateb zkrátka není. 

To samé platí o dodavatelích, kteří nemají v květnu tak napilno a vy tak můžete vybírat z mnohem větší nabídky caterignu, DJ i kapely, snáze seženete fotografa i kameramana. 

 

Created with Sketch.