Jak říci hostům o peníze místo věcných darů 

Toustovače, sady broušených skleniček nebo povlečení už jako svatební dary nejsou v kurzu. Snoubenci mají již často zařízenou domácnost nebo si její vybavení chtějí vybrat sami dle svého vkusu. Mnohem častěji si tak říkají o peníze. Díky tomu si mohou po svatbě koupit to, co čem touží, případně z nich uhradit část nákladů na den D. Jak však poprosit hosty o peníze, aby to nebylo trapné a nevhodné?

 

Další věci do domácností novomanželé nechtějí

 

Vzhledem k tomu, že novomanželé jsou v dnešní době již zajištění a žijí společně před svatbou, mnoho věcí do domácnosti nepotřebují. Navíc poslední věc, kterou si mladý pár přeje dostat od tetičky z třetího kolene, je keramický jelen. Finanční příspěvek udělá mladému páru mnohem větší radost. Říci si hostům o peníze však není úplně jednoduché. Prozradíme vám, jak to udělat, aby vaše žádost nebyla příliš troufalá, a aby se žádný z hostů neurazil.

 

Společně se svatebním oznámením můžete zaslat také informační kartičku. Ty má často podobný grafický vzhled jako samotné oznámení. Kromě informací o formě darů na ní bývají také instrukce týkající se například dress codu. O peníze byste si v každém případě měli říci zdvořile. Používají se často například verše nebo milé texty:

 

  • Svatebčané naši milí, dovolte nám prosbičku, raději než věcné dary, naplňte nám kasičku. Mnohokrát vám děkujeme za každičký halíř, lepší než nést domů stodesátý talíř.
  • Když korunkou přispějete budeme moc rádi, hlavní však pro nás je, že budete s námi.
  • Nevíte si rady s dary? Nápověda je tady. Na domek či autíčko, přispějte nám maličko.
  • Milí hosté, pokud nevíte, jaký svatební dar nám dát, vězte, že domácnost už máme vybavenou. Raději bychom byli za finanční příspěvek, které využijeme na svatební cestě. Děkujeme.
  • Dumáte nad svatebním darem? Problém za vás vyřeší Němcová, Palacký, Destinnová nebo Masaryk.
  • Místo věcného svatebního daru budeme moc rádi za cokoliv, co se vejde do obálky.

 

 

Stále častěji novomanželé vytvářejí také svatební weby, kde publikují veškeré informace o svatbě včetně žádosti o dary. Kromě žádosti o peníze tak můžete vytvořit také seznam vytoužených darů, ze kterých si hosté mohou vybrat.

 

Hosté chtějí vědět, na co peníze budou použité

 

Někteří hosté budou chtít vědět, na co peníze použijete. Je tedy dobré hned do textu zakomponovat také využití financí. Nejčastěji novomanželé penězi pokryjí část nákladů na svatbu, případně je využijí na svatební cestu. Někdy jde o příspěvek na nové bydlení nebo například nové auto. Novomanželé také využívají finance na výbavu pro očekávaného potomka nebo na společné cestování.

 

Kam s penězi ve svatební den? Pořiďte kasičku

 

Většina hostů pravděpodobně finanční dar přinese v obálce společně s přáním. Vhodné je proto na stole nebo jiném místě vyčlenit místo, kam položíte svatební pokladničku nebo krabici či truhličku. Hosté tam vloží dary většinou hned na počátku. Později pak může pověřená osoba odnést dary na bezpečnější místo. Bohužel se i na svatbách stává, že finance v nestřeženém okamžiku zmizí.

 

Jsem host. Kolik mám darovat peněz?

 

Pokud jste na svatbě v roli hosta a přemýšlíte, kolik peněz je vhodné darovat, je to jen na vás. Samozřejmě je nutné zvážit svou finanční situaci. A také záleží na tom, jaký máte k novomanželům vztah. Jestliže jste jen známí a nemáte moc peněz, nikdo od vás vysoké částky čekat nebude. Jako svědek nebo blízký příbuzný však už sáhnete hlouběji do kapsy. Pokud stále váháte, je vhodné pokrýt částkou výdaje, které do vás novomanželé investovali. Většinou jde o 500 až 1000 korun za dospělou osobu.

 

Created with Sketch.