Neexistují barvy, které se na svatbu nehodí. Ačkoli se to tak na první pohled může zdát, svatba rozhodně není jen o bílé nebo jemných barvách. Základní barvu svého svatebního veselí si můžete bez potíží vybrat sami. Je však důležité dbát na zákonitosti barev. Určitě není dobré si myslet, že si vystačíte s jednou jedinou barvou. Vždy je dobré vybrat hned několik barev.
Je to váš velký den. A vašeho partnera. Z toho důvodu je nejdůležitější vaše oblíbená barva. Svou roli by však měla hrát také psychologie a ohledy byste měli brát také na roční období. Náš pocit z určité barvy je však vždy nejdůležitější. Měli byste si však uvědomit, že s vybranou barvou by měl jít ruku v ruce také vybraný svatební styl. Svatba v přírodě si pravděpodobně nebude příliš rozumět se sytými barvami nebo s tmavě černou barvou karbonových prstýnků.
Důležité také je, zda je svatba v interiéru nebo venku. Vlastně záleží i na konkrétních prostorách. Víte, jak je budova vymalovaná? Jakou barvu má nábytek uvnitř? I to je samozřejmě důležité. Vámi vybraná barva by totiž měla s interiérem a stálým vybavením ladit.
Podkladová barva by měla být nenápadná a neutrální. V této barvě budou například ubrusy, potahy na židle, záclony nebo svatební závoje. Pro tyto věci se nejčastěji vybírají bílé dekorace. Není to však jediná možnost. Hodí se také vybavení v barvě champagne a občas se využívá také jemně mintová barva.
Dominantní barva svatby by naopak měla být výrazná. Neznamená to však, že takto barevné bude zcela všechno. Právě naopak. Využít bychom tuto barvu měli jen s mírou. Pamatujte si však, že každá z důležitých dekorací by tuto barvu měla obsahovat. Tradičně by tedy dominantní barva měla být na svatební kytici, ženichově kravatě a například botách nevěsty, případně i ženicha. Ve stejné barvě bývají také svatební vývazky pro hosty a svatební dort je také laděný do stejných barevných tónů.
Je pravděpodobné, že na svatbě nebudou jen tyto dvě hlavní barvy. Pro méně důležité doplňky se totiž používají doplňkové barvy. Je to z toho důvodu, aby se na ně jemně upozornilo. Může jít o krabičku na svatební přání, ozdobu do vlasů nebo také ubrousky na stůl.
Barvy k sobě budou ladit pokud se podíváte na barevné schéma a vyberete odstíny jedné barvy, případně vyberete sousední barvy vlevo nebo vpravo od dané barvy. Pokud chcete zvolit kontrastní barvy, pak vyberte ty, co leží naproti sobě v kruhu. Podkladová barva by měla být vždy barva uprostřed. Ideální je tedy bílá, ale může to být také champagne nebo jemný tón jakékoliv jiné barvy. Hlavní svatební barvou tedy může být jakákoliv barva. Doplňkové barvy jsou pak mezi podkladovou a hlavní barvou, případně odstíny hlavní svatební barvy.
Nejlepší je hledat inspiraci na svatbách, které se už konaly. Neznamená to, že musíte obcházet svatební veselky. Stačí si prohlédnout fotografie na sociálních sítích nebo na internetu. Najdete jich opravdu mnoho a určitě si z nich vyberete. Vyzkoušet pochopitelně můžete také využití barevných vzorníků, které vám jistě poskytnout v jakékoliv prodejně barev. A vyzkoušet si můžete také kombinovat barvy v praxi. Využijte krabičky, látky, květiny.
Barva krve je přirozeným symbolem energie a síly. Je to atraktivní barva. Životodárná s nádechem smyslnosti. Je ohnivá, vznešená a tak trochu extravagantní.
Barva vhodná pro romantické duše. Symbol spojení. Odráží souznění citů a smyslnosti.
Optimismus a energie. To si spojujeme s oranžovou barvou, která mimo jiné podporuje přirozenou zvídavost, optimismus a veselí. Oranžová svatba působí slavnostně.
Uklidňující barva, která se hodí k významné události. Vypovídá o vzájemném souladu a rovnováze.
Modrá vyjadřuje volnost, svobodu a vnitřní klid a mír. Bývá obvykle volbou dvou klidných a rozvážných duší.
Tato barva odkazuje na mystiku a vyspělost. Je elegantní a také jemná. Na pohled velmi příjemná.
Stejná jako sluneční paprsky, tedy zářící. Symbol slunce. Zahřívá a oslňuje. Podporuje komunikaci.